Najdete nás na mapy.cz

Rychlý kontakt:

Vítězslav Sobol
Hlavní 143
664 46 Radostice
4,5 km od Ořechova u Brna
10 km od hranice města Brna
Komplet údaje
e-mail: viso@centrum . cz
mobil: +420 777 936 061

Nabízím:


Technologie:

Řešení pro:

Reference:

Navigace:

Tipy:

Záložní čerpadlo 12V Jablotron

Autor: Vítězslav Sobol, únor 2015.

Zkušenosti - Komponenty - Shrnutí

Výpadky dodávky elektřiny v zimě znamenají velké potíže pro ty, kteří topí vlastními plynovými kotly nebo kotly na tuhá paliva s nuceným oběhem otopné vody. Pokud se k tomu přidá mrazivé počasí a dodávka elektřiny je obnovena třeba až po téměř dvou dnech, jako tomu bylo v prosinci 2014 v okolí Brna, přichází na řadu otázka, jak provoz topení zajistit i v při těchto komplikacích..

Čerpadlo Jablotron 12V

Tento článek popisuje funkční řešení dodatečného výměníku v krbové vložce, oběhového čerpadla 12V a topení do vedlejší místnosti.

Dům autora článku

Koncem ledna 2013 jsme převzali rodinný dům v Radosticích a zrealizovali tak dlouhodobý záměr přestěhování se z města na venkov. Z původních víkendových chatařů se z nás stali právoplatní vesničani. Zima toho roku byla bohatá na sníh a chladno bylo až do poloviny června. Krátce po nastěhování jsme osadili nový závěsný plynový kotel a koupili tatru plnou kmenů z lesa. Ještě téhož roku jsme provedli nezbytné stavební úpravy v obýváku a osadili krbovou vložku, kterou jsme do té doby měli na chatě.

Tatra plná kmenů z lesa

Pro zimu 2014/2015 jsem již měl připravené komponenty pro dotvoření podpůrného vytápění do kuchyně, která je za hlavními komíny. Teplo tam tedy nelze dodat prouděním z místnosti do místnosti a to ani průduchy. Mezi obývacím pokojem a kuchyní je chodba se schodištěm, kudy by teplo unikalo do horního patra.

Rohový parapet pro krbovou vložku
Parapet pro krbovou vložku v rohu obývací místnosti

Pro základní fungování vytápění z krbové vložky do vedlejší místnosti potřebujete:

 • oběhové čerpadlo 12V CP-201P
 • řídící jednotku CP-201M
 • termistorový snímač teploty na kouřovod
 • termistorový snímač teploty na výstup teplé vody
 • akumulátor 12V
 • radiátor
 • potrubí
 • bezpečnostní tlakový ventil
 • bezpečnostní tlakový ventil s automatickým dopouštěním vody z řádu

Zkušenosti:

Krbová vložka ALDO

Na samotném topení se nic nezměnilo. Ze stejného množství spáleného dřeva nyní dostáváme navíc teplou vodu pro radiátor v kuchyni. Výměník je vyrobený z měděné trubky průměr 15 mm, spájený cínem, celková délka je asi 110cm. Trubka je vedena odspod krbové vložky svisle nahoru mezi šamotovými pláty pod deflektor, kde tvoří malou smyčku s délkou ramene asi 35 cm a poté vystupuje z krbové vložky nerezovou flexi trubou do potrubí k radiátoru. Pro malé množství vody je pro expanzi vody použitá slepá trubka vedená nad linkou a slouží zároveň jako držák na kuchyňské potřeby.

Nerez flexo trubka

Při normálním topení, kdy pomalu hoří pár kusů dřeva se voda dohřívá a vytápí i kuchyň. Pokud se topí intenzivně, teplota vody i přes relativně malý výměník rychle stoupá a má i 70 st. C. To už je na radiátor dost. Proto je u čerpadla umístěného ve sklepě malý 12V ventilátor s termostatem umístěným na potrubí za čerpadlem. Při překročení nastavené teploty dochlazuje otopnou vodu. Do budoucna se nabízí využít možností řídící jednotky, ovládat servoventil a vodu nechat protékat např. malým zásobníkem s výměníkem, odkud se pak teplá voda odebírá ve chvíli, kdy už se v krbu netopí. Řídící jednotka má několik režimů a i tuto konfiguraci zvládá.

Systém jsem doplnil indikátorem běhu čerpadla. To není běžně k dispozici, pomohl jsem si vyvedením napětí pro jednu z cívek motorku čerpadla. To je usměrněno a omezeno diodou. Přes srážecí odpor je pak vyvedeno do krabičky vedle krbové vložky. Nízkopříkonová LED zelená dioda pěkně ukazuje provoz čerpadla, zejména při zatápění a dohasínání, kdy jednotka čerpadlo vypíná a zapíná na základě teploty snímače výstupní vody. Provoz čerpadla a teploty zobrazuje řídící jednotka, tu však mám rovněž ve sklepě poblíž čerpadla.

Radiátor v kuchyni

Shrnutí

S poměrně nízkými pořizovacími náklady jsem dotvořil samostatný systém vytápění, který při venkovních teplotách kolem 0oC stačí pro vytápění dvou až tří místností. Patří se poznamenat, že teplotu 23oC v obýváku již vnímáme jako přetopeno. Přes den a v noci dotápíme radiátory v okruhu plynového kotle. Na radiátorech jsou termostatické hlavice, které radiátor zavřou, když topíme v krbovložce a naopak.
Výměník byl záměrně proveden jako velmi malý, abych se nedostal do stavu, kdy teplota v systému překročí únosnou mez a bude hrozit přetopením a upuštěním vody přes pojistný ventil. Jakmile do sestavy přidám třícestný řízený ventil a další radiátor nebo chladič s ventilátorkem (např. z auta), zhotovím výměník z měděné trubky průměr 22 mm a přidám i na celkové velikosti. Teplo, které uniká bez využití je drahé a cena se rozhodně do budoucna snižovat nebude.

Display jednotky ukazuje průměrný příkon čerpadla. Ten je nejčastěji kolem 9W, což se rovná přibližně spotřebě malé 12V žárovky osvětlení interiéru auta.

Toto řešení považuji za velmi elegantní, jednoduché a cenově dostupné. Pokud budete mít zájem, kontaktujte mě a já Vám toto řešení ve spolupráci s autorizovaným topenářem dodám.

Cena orientačně (vč. DPH):

 • oběhové čerpadlo 12V CP-201P (3 250,-Kč)
 • řídící jednotku CP-201M (2 900,-Kč)
 • řízený směšovací třícestný ventil s motorkem (4 000,-Kč)
 • termistorový snímač teploty na kouřovod (400,-Kč)
 • termistorový snímač teploty na výstup teplé vody (200,-Kč)
 • akumulátor 12V (od 600 do 2000,-Kč)
 • radiátor (1 000,-Kč)
 • potrubí, fitinki (dle délky a situace (1 500-3 000,-Kč)
 • bezpečnostní tlakový ventil (300,-Kč)
 • bezpečnostní tlakový ventil s automatickým dopouštěním vody z řádu (2 100,-Kč)
 • montáž (dle hodin, odhad 6 000,-Kč)

Za cca 23 000,-Kč dostanete autonomní a zálohované řešení vytápění, které přečká i několikadenní výpadek dodávky elektrické energie. V případě nouze můžete zaměnit akumulátory a pokračovat ve vytápění. Navíc významně zvýšíte účinnost spalování dřeva v případě, kdy nemáte ve svém krbu teplovodní výměník.
Ceny jsou orientační. Pro stanovení přesné ceny je nezbytné celý záměr posoudit, konzultovat a poté nacenit.